Skip to content

Autorska metoda PARASOL

Metodę PARASOL stworzyła dwójka przyjaciół: dwujęzyczna (j.polski/j.angielski) Kasia Warszyńska – właścicielka szkoły Expressis Verbis (EV), lektorka Business i General English, szkoleniowiec nauczycieli, oraz Amerykanin – Jeff Kozal – wykładowca akademicki na Grand Valley State University  oraz nauczyciel w Grand Rapids Community College. Więcej o twórcach metody.

P

Practice and Produce

A

Analyze and Acquire

R

Recall and Relate

A

Apply and Achieve

S

Solve and Succeed

O

Order and Optimize

L

Learn and Lead

S

Solve and Succeed

O

Order and Optimize

L

Learn and Lead

O metodzie

P

Practice and Produce
– czyli „ćwicz i twórz”
Ćwicz język przede wszystkim rozmawiając, twórz zdania, uczestnicz aktywnie w rozmowach biznesowych.

W uczeniu się języków obcych musimy pamiętać o ćwiczeniu aktywnych umiejętności, czyli umiejętności mówienia oraz pisania. Dzięki EV, 90% naszych zajęć on-line czy stacjonarnych w Twoim biurze to mówienie, branie udziału w scenkach biznesowych, omawianie case studies, dzielenie się swoją opinią na tematy wszelakie 😀, debatowanie.

Jeśli uczymy nowego zagadnienia gramatycznego, to również w oparciu o pierwsze „P” ćwiczymy najpierw proste, powtarzalne rozmowy, a następnie przechodzimy do rozmów trudniejszych. W nich nasz Klient musi zastosować poznane zagadnienia gramatyczne samodzielnie.

O metodzie

A

Analyze and Acquire
– „analizuj i przyswajaj”
O metodzie
O metodzie
W EV dajemy naszym Klientom nieustanny feedback (informacje zwrotne), dzięki czemu łatwo jest przyswajać wiedzę i analizować swoje postępy.

W EV poprawiamy błędy dwojako: od razu w trakcie wypowiedzi – jeśli zajęcia skoncentrowane są na gramatyce czy przyswajaniu nowego słownictwa, lub po zakończonej dyskusji, jeśli celem rozmowy było budowanie płynności. W takim wypadku nie przerywamy naturalnego flow, zapisujemy błędy Klientów w specjalnym pliku, a następnie wspólnie analizujemy błędne zdania i poprawiamy. 

O metodzie

R

Recall and Relate
– „przypominaj i kojarz”
Dzięki regularnym powtórkom, quizom, zabawom językowym, naszym Klientom łatwiej jest przypominać sobie słownictwo czy gramatykę i kojarzyć np. kolokacje językowe.

Niezależnie od tego czy uczymy on-line czy w biurze Klienta na Śląsku lub w Krakowie, zawsze staramy się urozmaicić lekcje. Dlatego w trakcie zajęć oferujemy powtórki w formie rywalizacji czy gier zespołowych. To nieprawda, że tylko z dziećmi można bawić się na zajęciach. Nasi klienci: właściciele firm, managerowie wyższego i niższego szczebla aktywnie uczestniczą w zajęciach i nawet nie zdają sobie sprawy z upływającego czasu. 😀 Zajęcia od początku do końca są wypełnione wartościowymi ćwiczeniami, więc nie sposób się nudzić. A jeśli dany materiał jest trudny i wymaga większej ilości powtórek – nie ma problemu – to nie program kursu nas prowadzi, a nasi Klienci i ich potrzeby.

O metodzie

A

Apply and Achieve
– „stosuj i dąż do doskonałości”
O metodzie
O metodzie
W EV dajemy naszym klientom dużo okazji do tzw. self-correction czyli do autopoprawiania, dzięki temu łatwiej używać języka i osiągać sukcesy, nawet te najmniejsze.

Ten punkt Parasola jest mocno związany z pierwszym „A” – dążenie do doskonałości to popełnianie również błędów, nie da się nauczyć języka bez robienia pomyłek. To dzięki poznawaniu nowych wyrażeń, gramatyki, słownictwa wychodzimy ze swojej strefy komfortu. Uczymy się nowych rzeczy, przyswajamy je i finalnie przestajemy mówić z błędami. Jako, że Expressis Verbis to mówienie bez ogródek, naturalnie i dosadnie, pamiętamy również o ważności wymowy na zajęciach. W EV uczymy jak mówić i to mówić naturalnie, poprawnie, po prostu ładnie. 😀

O metodzie

S

Solve and Succeed
– „rozwiązuj i odnoś sukcesy”
Nasi lektorzy dają Klientom wsparcie, wskazówki oraz umiejętności, by pracować również samodzielnie, poza salą lekcyjną, dzięki czemu można rozwiązywać problemy i szybciej odnosić sukcesy.

Każdy uczestnik naszych szkoleń wie, jak ważna jest również praca samodzielna. Podczas zajęć stacjonarnych czy online, 90% to rozmowa. Po zajęciach kursanci powinni znaleźć czas na przyswojenie nowego materiału, napisanie krótkiego tekstu. Nie oszukujemy się – samodzielne przyswajanie wiedzy jest równie ważne jak aktywne uczestnictwo na zajęciach. Nasi lektorzy zawsze chętnie doradzą, polecą ciekawe strony, czy przygotują dodatkowe ćwiczenia dla osób głodnych wiedzy.

O metodzie

O

Order and Optimize
– „uporządkuj i ulepsz”
O metodzie
undraw_dev_productivity_umsq
Dzięki zajęciom w Expressis Verbis można sprecyzować swoje cele, uporządkować je i zoptymalizować w konkretnych ramach czasowych.

Przed rozpoczęciem każdego kursu pytamy Klienta o jego potrzeby językowe. Program kursu zawsze dostosowany jest do oczekiwań Grupy / Klienta indywidualnego. W trakcie trwania kursu zmieniamy program, jeśli zachodzi taka potrzeba. Nie trzymamy się sztywno założonego planu czy podręcznika. Plany zawsze można zmienić, cele zawsze można optymalizować. Grunt to wspólna praca i zrozumienie wzajemnych oczekiwań.

O metodzie

L

Learn and Lead
– „ucz się i bądź liderem”
Ostatnim elementem metody PARASOL jest danie naszym Klientom możliwości, by mogli uczyć się od siebie nawzajem. Inni dzięki Tobie się rozwijają, rozwijasz się zatem i Ty.

Czy to w trakcie zajęć grupowych czy na zajęciach indywidualnych Prestige uczy się z Tobą zarówno Twoja grupa jak i nasz Lektor. Nasza kadra uczy się naszych Klientów: ich zachowań, stylów pracy, ba! słownictwa branżowego! Żaden nauczyciel nie jest alfą i omegą – często na początku nie do końca rozumiemy czym zajmuje się Twoja firma. Przygotowując z Klientem prezentacje czy poprawiając wymowę problematycznych słów, czasem sami się ich uczymy. Często to Klient tłumaczy nam do czego służy dany przyrząd, na czym polega dany program czy usługa i jak działa. Ale to dobrze! Dopóki robi to w języku obcym, pomagamy, poprawiamy, uczymy się wspólnie!

O metodzie